İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Burak Öncel dans hayatına 8 yaşında Halk Dansları ile başladı. Zeybek başta olmak üzere 12 yıl boyunca farklı yörelerin halk danslarını yaptı ve 2002 yılında katıldığı yarışmada yıldızlar kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu. 2010 yılında Ekonomi Üniversitesi Dans Kulübü’ne katılarak Ozan Fırat (Altango Dans Stüdyosu) ve Berna Külahçı eğitmenliğinde Arjantin Tango‘ya başladı. 2 yıl süresince Arjantin Tango’ nun temel dinamiklerini öğrendi ve Ekonomi Üniversitesi Dans Kulübü sahne gösterilerinde aktif rol aldı. 2012 yılında Macit Şirin (İzmir Dance & Sport) ile çalışmaya başladı. Macit Şirin’in asistanlığını yaptığı dönemde Tango’nun analitik yönünü anlama ve önemli dinamiklerini keşfetme şansı buldu. Aynı yıl dersler vermeye başladı ve 2 yıl boyunca kendi dansında yaratıcılık ile müzikaliteyi ön planda tutarak gelişimine devam etti.  2013 yılının başlarında partneri Taçlan Özüm Erk ile çalışmaya başladı. 2013 yılının sonlarına doğru partneri ile birlikte Buenos Aires’e gitti ve burada Arjantin Tango’nun tarihi, kültürü, müziği hakkında eğitimler aldı. Tango Salon, Milonguero ve Sahne türlerinde önemli isimlerden dersler alarak kendi tarzını oluşturma sürecinde önemli adımlar attı. Javier Rodriguez, Julio Balmaceda & Corina De La Rosa, Octavio Fernandez, Sebastian Achaval, Silvio la Via, Max Van De Voorde & Solange Acosta, Fernando Garcia & Sol Cerquides, Pablo Giorgini & Noelia Coletti  çalıştığı en önemli ustalardır.

2014 Eylül ayı itibariyle Taçlan Özüm Erk ile İstanbulTANGO bünyesinde çalışmalarına ve dersler vermeye devam etmektedir.

 

Burak Öncel &Taçlan Özüm Erk

Beraber gelişimlerine önem veren çift 2013 yılında Buenos Aires’e giderek önemli isimlerle çalışma ve tekniklerini geliştirme fırsatı buldu. Bu dönemde Buenos Aires’in popüler milongalarından biri olan Milonga Diez’de performans yaptılar. Danslarında iletişim, müzikalite ve duygu ön plandadır. Performanslarında doğaçlama ve doğallığa önem veren çift 2014 Eylül ayı itibariyle İstanbul Tango çatısı altında çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedirler.