Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nde tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Nottingham Trent Üniversitesi Sanat Okulu’nda aldığı eğitimlerle Tekstil ve Moda Tasarımı yüksek lisans programından mezun oldu. Görsel sanatlara ve sahne sanatlarına olan ilgisi çocukluk yıllarında başladı. İlk olarak  Ulusoy Bale’de 2 sene klasik bale eğitimi aldı. Daha sonra solfej derslerine başlayarak İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’na katıldı. Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Dans Topluluğu’na katılarak (2006) başta Arjantin Tango olmak üzere; Latin Dansları, Jazz, Modern Dans eğitimleri aldı. Tangoya tutkuyla bağlanıp sevmesinde Ebru-Alemdar Sungar çiftinin ve Çiğdem Lekesiz’in önemli katkıları oldu. Bu dönem çalışmaları daha çok sahne gösterilerine yönelik olup, daha sonra 2008 yılında Ozan Fırat ile (İzmir-Altango) çalışmaya başlayarak Arjantin Tango üzerine yoğunlaştı.  Asistanlık yaptığı 2 sene boyunca  Arjantin Tango’nun teknik temelleri, Tango müziği, partnerler arası iletişim, kadın-erkek rolleri gibi konularda kendini geliştirdi. 2010 yılında Altango Dans Stüdyosu ve Raksan Dans Studyosu’nda dersler vermeye başladı. 2012 yılında Buenos Aires’e giderek Arjantin Tango kültürü, müziği ve stilleri ile ilgili konularda eğitim aldı. 2012 ve 2013 yıllarında Macit Şirin ile İzmir Dance and Sport bünyesinde profesyonel eğitimine devam etti. Beden farkındalığı ve dinamikler konusunda kendini geliştirdi ve dersler verdi.

2013 yılının başlarında partneri Burak Öncel ile çalışmaya ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gösteriler yapmaya başladı. 2013 yılının sonlarına doğru Buenos Aires’e giderek Tango Salon, Milonguero ve Sahne türlerinde ün yapmış önemli ustalardan dersler aldı. Moira Castellano, Cecilia Garcia, Virginia Pandolfi ve Corina de La Rosa gibi kendi tekniğinde uzmanlaşmış önemli kadın eğitmenlerle çalıştı. Bu dönem çalışmaları teknik gelişiminde büyük rol oynadı.

2014 Eylül ayı itibariyle partneri Burak Öncel ile birlikte İstanbul Tango bünyesinde çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedir.

Burak Öncel &Taçlan Özüm Erk

Beraber gelişimlerine önem veren çift 2013 yılında Buenos Aires’e giderek önemli isimlerle çalışma ve tekniklerini geliştirme fırsatı buldu. Bu dönemde Buenos Aires’in popüler milongalarından biri olan Milonga Diez’de performans yaptılar. Danslarında iletişim, müzikalite ve duygu ön plandadır. Performanslarında doğaçlama ve doğallığa önem veren çift 2014 Eylül ayı itibariyle İstanbul Tango çatısı altında çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedirler.